Pogrzebowy savoir-vivre oznacza zasady właściwego zachowania podczas ceremonii ostatniego pożegnania. Warto przestrzegać tych norm, aby zapewnić spokojny przebieg pogrzebu oraz wspierać bliskich zmarłego. Dzisiaj omówimy kluczowe elementy, które należy mieć na uwadze.

W co się ubrać?

Odpowiedni strój na pogrzeb to taki, który będzie schludny i elegancki. W Polsce tradycyjnie kolory pogrzebowe to czarny, ale również granatowy, ciemnoszary lub ciemny brąz. Należy pamiętać o unikaniu krzykliwej biżuterii czy ekstrawaganckich fryzur, aby nie odwracać uwagi od powagi wydarzenia. Warto jednak zachować rozsądek: jeżeli pogrzeb odbywa się w zimie, a nasz jedyny płaszcz ma kolor czerwony, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go włożyć. Pamiętajmy również, że na wyraźne życzenie rodziny zmarłego możemy zostać poproszeni o ubranie konkretnego koloru lub dodatku. 

Jak się zachować podczas ceremonii?

Ceremonia ostatniego pożegnania wymaga od nas zachowania powagi. Przed jej rozpoczęciem należy wyciszyć lub wyłączyć telefony komórkowe. Zanim wybierzemy się cmentarz, warto również dobrze przemyśleć kwestię przyprowadzenia dzieci na pogrzeb. Bardzo małe dzieci mogą łatwo się znudzić, co może być uciążliwe dla innych uczestników ceremonii.

Jeśli planowany jest kondukt żałobny, warto do niego dołączyć. Najbliżsi zmarłemu idą w pierwszej kolejności, za nimi pozostali uczestnicy uroczystości. Jeśli ceremonia ma charakter religijny, mimo różnych wyznań należy dostosować się do jej obrzędów – na przykład wziąć udział w modlitwie czy gestach, takich jak wstawanie czy składanie rąk. Nawet jeśli nie wyznajemy danej religii, uczestniczenie w ceremonii zgodnie z jej zasadami jest wyrazem szacunku dla zmarłego oraz jego rodziny.

Chociaż tradycja nakazuje przynoszenie na pogrzeb wieńców, warto przed ceremonią dowiedzieć się, czy rodzina zmarłego nie prosi o np. przekazanie datków na cele charytatywne lub inne formy pomocy zamiast kwiatów. 

Kondolencje i stypa

Wyrażanie współczucia, to ważny element ceremonii pogrzebowej, tym niemniej nie zawsze będzie to mile widziane. Rodzina zmarłego może bowiem poprosić, aby nie składać kondolencji bezpośrednio podczas ceremonii. O takiej prośbie często informuje osoba prowadząca uroczystość. Jeśli jednak nie ma takich wskazówek, składanie prostych i szczerych słów wsparcia jest w dobrym tonie. 

Stypa (zwana czasem konsolacją) to spotkanie organizowane zaraz po pogrzebie. O naszym ewentualnym udziale zostaniemy poinformowani jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii ostatniego pożegnania. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie zostaliśmy zaproszeni, nie powinniśmy się tam pojawiać bez zaproszenia. Stypa bowiem może mieć charakter prywatny, zarezerwowany wyłącznie dla najbliższych. Na samym spotkaniu należy unikać rozmów o majątku czy innych finansowych kwestiach. Rozmowy powinny mieć łagodny charakter oraz skupiać się na wspomnieniach.

Dlaczego etykieta pogrzebowa jest tak ważna?

Przestrzeganie etykiety pogrzebowej jest wyrazem szacunku, okazywanego zarówno zmarłemu, jak i jego bliskim. Jako uczestnicy pogrzebu możemy wpierać rodzinę zmarłego w tym niezwykle wymagającym czasie. Stosując się do wyżej wymienionych zasad przyczynimy się również do spokojnego przebiegu ceremonii.