W terminologii związanej z cmentarzami często zamiennie używa się między innymi słów takich jak „grobowiec” oraz „grób”. Wyrazy te nie są jednak synonimami, dlatego warto poznać różnice jakie je dzielą. Grobowiec nie będzie tym samym co grób pogłębiany, dlatego dzisiaj poznamy specyfikę obu rozwiązań dla mogił mnogich.
Czym jest grobowiec?
Grobowce kojarzą nam się z zamożnymi rodzinami, które na przestrzeni setek lat budowały je, podkreślając tym samym swój arystokratyczny status. To właśnie te piękne budowle podziwiamy, przechadzając się po historycznych nekropoliach. Grobowcem nazywamy budowlę cmentarną, która pozwoli na pochowanie w jednym miejscu wielu osób, bez konieczności wykopywania dołów oraz naruszania jego konstrukcji. W wielu przypadkach w grobowcach umieszcza się ozdobne sarkofagi, a kolejnych zmarłych chowa się otwierając specjalnie do tego przygotowane wejście, często w formie drzwi. Dzisiaj, kiedy grobowce są wybierane również przez mniej zamożne rodziny, w pojedynczej budowli można pochować nie tylko trumny, ale również urny. Grobowce najczęściej wybierają rodziny, ale mogą być one wykorzystywane również jako miejsce pochówku danej społeczności.
Grób pogłębiony – co to jest?
To zdaje się najczęstsza wybierana opcja, jeżeli w jednym grobie ziemnym chcemy pochować kolejną osobę. Aby wykonać taki pochówek, należy pogłębić ten istniejący. W tym przypadku demontuje się nagrobek, na którym następnie wykuwa się imię i nazwisko kolejnego zmarłego, lub stawia się go od początku. Warto wziąć pod uwagę fakt, że podczas demontażu nagrobek (zwłaszcza ten, który od wielu lat był wystawiony na działania atmosferyczne) może zostać uszkodzony i niezbędne będzie sfinansowanie następnego.
Procedury
Pogłębianie grobu wiąże się z dodatkowymi procedurami, które nie są wymagane w przypadku chowania w grobowcach. Aby móc pochować kolejną osobę w grobie ziemnym, wymagane będzie postępowanie podobne przy ekshumacji. Wiąże się to z uzyskaniem między innymi zgody sanepidu. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszej kolejności należy ekshumować szczątki osoby lub osób, które były tam pochowane. Warto również pamiętać o tym, że dochowanie kolejnej trumny może zostać wykonane dopiero po 20 latach od poprzedniego pochówku. Co ciekawe, takie wymagania nie będą miały miejsca jeżeli pogłębiamy grób w celu pochówku urny.
Ekshumacje
Pogłębianie grobów, tak jak ekshumacje, zgodnie z prawem w Polsce wykonuje się od 16 października do 15 kwietnia, zwykle w godzinach porannych. Aby móc je przeprowadzić należy zdobyć następujące dokumenty:
- akt zgonu,
- zgodę sanepidu,
- zgodę zarządcy cmentarza, na jakim ekshumacja ma zostać wykonana.
Co więcej, zgłaszając potrzebę ekshumacji, czy to przy przenoszeniu szczątków czy przy pogłębianiu grobów, wymagane jest złożenie pisemnego uzasadnienia.
Podsumowując, jeżeli zależy nam na miejscu, w którym członkowie naszej rodziny lub społeczności będą mogli zostać pochowani razem, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów, lepszą opcją będzie wykonanie grobowca. Pochówki związane z grobowcami nie wymagają również aby zachowany został konkretny odstęp czasu pomiędzy pogrzebami. Groby ziemne z kolei będę znacznie tańszą opcją, chociaż wykonywanie powtórnych pochówków będzie się wiązało z dochowaniem konkretnych, często czasochłonnych, procedur.