Wbrew obiegowej opinii, potrzebę pochówku zwierząt domowych odczuwali ludzie od wieków, a powstawanie cmentarzy dla naszych milusińskich wcale nie jest wytworem współczesnego kaprysu. W starożytnym Egipcie balsamowano i chowano zwierzęta razem z ich właścicielami, a w 2011 roku na Syberii odkryto ozdobny grób psa, datowany na około 7 tysięcy lat. A jak chowamy naszych zwierzęcych przyjaciół w Polsce?
Gdzie w Polsce możemy pochować pupila?
Pierwszy cmentarz dla zwierząt (potocznie zwany grzebowiskiem) powstał w 1991 roku we wsi Konik Nowy pod Warszawą. Zwierzęcych nekropolii jest w Polsce 14, największe znajdziemy w Szczecinie, Wrocławiu oraz w Gdańsku.
Od 2000 roku w Polsce nie wolno chować zwierząt w lasach ani w przydomowych ogródkach, chociaż z oczywistych względów zakaz ten jest nagminnie łamany i w zasadzie trudno byłoby nawet kontrolować każdy taki „dziki” pochówek. Warto jednak pamiętać, że taki sposób rozstawania się z pupilem może nie być najlepszym wyjściem. Czasami zdarza się, że nasi milusińscy muszą zostać uśpieni. Substancje z tym związane uznaje się za toksyczne, i zdecydowanie nie powinny dostać się do gleby, a tym bardziej do wód gruntowych. Stąd też wyznaczanie dedykowanych miejsc spoczynku zwierzęcym przyjaciołom powinno wynikać nie tylko z sentymentu, ale również z przyczyn praktycznych.
Jak postępuje się z martwym zwierzakiem?
Jeżeli pies lub kot został uśpiony albo zmarł w gabinecie weterynaryjnym, to jedną z opcji jest pozostawienie go w tym miejscu. Utylizacją takich zwłok zajmują się firmy, które współpracują z danym gabinetem. Dla opiekunów takie rozwiązanie jest często nie do przyjęcia, ponieważ zrównuje się pupila z odpadem utylizowanym do śmierci.
Inną opcją jest skremowanie zwierzaka. Istnieje już całkiem sporo zwierzęcych krematoriów. Warto tutaj podkreślić, że takie spopielarnie to nie są te same, w których kremujemy zwłoki ludzkie. Wynika to głównie z faktu, że aby skremować zwierzę nie jest konieczna tak wysoka temperatura, ani długi czas spalania. Ponadto, piece są znacznie mniejsze. Co ciekawe, urnę z prochami pupila możemy, w przeciwieństwie do tej z prochami ludzkimi, trzymać w domu bez jakichkolwiek pozwoleń.
Rynek funeralny dla zwierząt
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju akcesoria funeralne związane z chowaniem naszych pupili. Od personalizowanych trumien i urn, po biżuterię żałobną, którą można wykonać z kępki sierści czy prochów zwierzaka. Co ciekawe, cmentarze dla zwierząt to zwykle kolorowe miejsca, gdzie na grobach poza zdjęciami pozostawia się ulubione zabawki oraz pamiątki, takie jak obroże czy smycze. Jedną z opcji jest również zorganizowanie ceremonii pogrzebowej, którą zajmują się zakłady pogrzebowe dla zwierząt, działające zwykle przy wyżej wymienionych cmentarzach.
Żałoba po czworonogu
Śmierć pupila to często strata ukochanego towarzysza. Mózg ludzki nie potrafi odróżnić żałoby po stracie człowieka od tego po zwierzęciu. Stąd też przeżywanie żałoby w takiej sytuacji potrafi być bardzo trudne. Każdy z nas ma prawo do odczuwania żalu i smutku, a nawet do poszukiwania profesjonalnej pomocy po stracie zwierzaka.